Õpetajate streik ja keerdus koolilapsed.

Esmaspäev oli Keenia jaoks oluline päev. Lõppes kaua oodatud õpetajate streik, mis algas juba viiendal jaanuaril. Mille üle streigiti? Sellele küsimusele vastaksid õigesti peale Harju KEK’i veel paljud, mina ja sina ka. Loomulikult on see palk.

Streikisid peamiselt riigikoolid aga lisandus ka palju erakoole. Kokku 27 949 institutsiooni. Koolivormi ei triikinud hommikuti täpselt kaks nädalat ca 9 miljonit õpilast ning ühtegi koolitööd ei parandanud ca 170 000 õpetajat. Viimati tõsteti õpetajate palka 1997 aastal ja peale seda ei ole enam, läbirääkimised ja edu, omavahel kohtunud. Õpetajate ootused palgatõusu osas on 100-150%. Küsida võib ju alati ja ilmselt peabki aga …. Hetkel teenivad esimese taseme õpetajad 13 000 shillingut (so 120 eur) kuni 17 000 shillingut (mis teeb umbes 155 eur) ning kõige kõrgema taseme õpetajad/direktorid, keda kutsutakse lektoriteks 94 000 shillingut (880 eur) kuni 145 000 shillingut (1350 eur) kuus.

See, et streik lõppes, ei tähenda loomulikult seda, et õpetajad muheledes mõnevõrra rikkamana tööle tulid. Muutunud ei ole midagi ja kõigile, kellele töö kallis, pidi esmaspäeva hommikul teritatud punase pliiatsiga klassi ees olema. Nii seisis ühel tähtsal kohtu poolt väljastatud dokumendil. Läbirääkimised esindusorganisatsioonide kaudu siiski jätkuvad.

Samal päeval kui lõppes streik, sätime ka meie oma sammud läbi Kibera slummi tolmuste teede ühte kohalikku erakooli. Koolini viiv tee on alguses suur ja lai. Selgub, et just äsja on siit nii mõnigi rida kohalike elanike “maju” maha niidetud. Suurte kastidega autod kihutavad mööda edevat teed ja matavad tolmuvaiba alla kõik, mis lähedusse jääb. Saame sellel lühikesel teel kivipuru maitset tunda mitmeid kordi. Maisiküpsetaja lükkab lapiga lõkkel soojenevad maisid puhtaks ning ei tee tekkinud olukorrast väljagi.

Erakool on väike ja armas ning lapsed on rõõmust keerdus, sest “howareyou’d” tulid külla. Kui muidu on klassiruumis kord ja vaikus, siis meid nähes joosti üle laudade ja pinkide ja sõna “halastust” ei tundnud siis keegi. Kes väiksem jäi alla, mis muidugi ei tähenda, et nad meieni ei jõudnud. Lihtsalt väikse hilinemisega.

Kibera lapsed2

Keerdus koolilapsed Kiberas

Kibera erakool

Sofia (vasakul) ja tema klassiõde

Siin koolis õpivad ka lapsed, keda KCEO õppemaksude tasumisel toetab. Istun ühe õpilase kõrvale, kes vahetunniajal õues kodutööd teeb. Tema nimi on Sofia. Räägime koolist ja õppimisest. Ta käib juba seitsmendas klassis ja unistab keskkoolist. Kuid õppemaksu tasumine on ka temale suureks väljakutseks. Õppemaks Keenia riiklikus koolis on 10 000 shillingut (93 eur) ja erakoolis 15 000 shillingut (139 eur) aastas. See ei sisalda vihikuid ja muid õppimiseks vajalikke abivahendeid. Õpilased näevad aga ka ise vaeva, et aidata oma õppemaksu maksta. Nimelt korjavad nad kilest piimakotte, mida käsitöö tegijad neilt kokku ostavad. Ühe piimakoti eest saavad nad täpselt 5 shillinugt ehk 5 euro senti.

Kool kiberas1

Lapsed valmistavad ette oma homseid kodutöid.

Kibera õpetajad

Õpetajad parandavad õpilaste töid

Võtame osa ühest programmivälisest loengust, kus Joshua räägib õpilastele korruptsioonist. Seda loengut tulevad kuulama vaid õpilased, keda on 4-8 klassini välja valitud. Kokku istub hämaras ja imetillukeses ruumis 48 õpilast. Peale viite minutit tunnen, kuidas silmad raskeks lähevad ja võitlen iseendaga, et mitte magama jääda. Klassiruumis on nii raske valgus, et võimatu on siin mingit fookust hoida, veel vähem midagi kirjutada. Lapsed kuulavad aga huviga.

Kibera klassiruum

Üks hämar klassiruum

Kibera kool

Teine hämar klassiruum

Osadel on ees vihikud, osadel on kokku volditud paberid ja osadel lastel üldse mitte midagi. Suuremal osas siis üldse mitte midagi. Kindlasti tahaksid nad midagi ülesse kirjutada aga vihiku ja pastaka jaoks ei ole perel lihtsalt raha. Osadel peredel, kes ei ole oma elamisse juhtmega varastatud elektrit sebinud, ei ole ka tihtipeale raha, et lambi sisse õli osta. Õnneks ehitati abirahadega Kiberas ühele ristmikule suur päikeseenergial töötav valgusti (mis meenutab staadionite valgustust), mille all lapsed oma homseid kodutöid tegemas käivad.

Kibera lapsed koolis

Mitte kõigil lastel ei ole vihikut, kuhu kirjutada

Libera lapsed4

Õpikuid koju kaasa ei lubata, neid saab sirvida ja nendest saab õppida ainult koolis.

Lühikese sõnavõtuga esineb ka Rufftone, kes on samuti KCEO’s vabatahtlik. Libistab käega viibates üle klassi ning ütleb “ …. jah, täpselt sellised need edukad inimesed välja näevadki!”

Categories: Elu-olu, Keenia, Kibera | Sildid: , | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: